Seems like a lot of folks believe Hawaii is a terribly expensive place to visit. While I am here, I would like to demonstrate to all that care to read that Hawaii can be affordable for the conscious budget traveler. Here are the current costs of some common items:
- Gas: $4.17 per Gallon
- Poke Salad (2 kinds of fish and sticky rice, easily feeds 2) at Suisan Fish Market: $6
- Celery: $1.59 per pound
- 2 lb. Bag of Carrots: $3.99
- Adams Natural Peanut Butter 1 lb. Jar: $3.99
- Sweet Pineapple (Local): $0.89 per pound
- Garlic: $2.50 per pound
- White Onion: $0.99 per pound
- 12 oz. Tofu: $1.79
- Lemon: $0.50
- 2 lb. Bag of Organic Brown Rice: $5.99
- Bag of Tostitos: $3.00
- Jar of Tostitos Salsa: $3.19
Seems to be about even with the mainland.